• Gå direkte til primær navigation
  • Skip til indhold
  • Gå direkte til primær sidebar
  • Gå direkte til footer
Louises Madblog
  • OPSKRIFTER
  • REJSER
  • SAMARBEJDE
  • OM
  • KONTAKT
  • Navigation Menu: Social Icons

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube
menu icon
go to homepage
  • OPSKRIFTER
  • REJSER
  • SAMARBEJDE
  • OM
  • KONTAKT
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube
  • subscribe
    search icon
    Homepage link
    • OPSKRIFTER
    • REJSER
    • SAMARBEJDE
    • OM
    • KONTAKT
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube
  • ×

    Forside » Rejser

    Magome - Landsbyen i bjergene

    Udgivet: jun 16, 2016 · Opdateret: feb 12, 2019 af Louise Dam

    [kkstarratings]
    Magome - Japan

    Magome er en lille japansk by, som ligger et godt stykke inde i bjergene. Den er en af de få bevarede byer, som stort set ikke har ændret sig de sidste mange år. Den er derfor meget autentisk og super fin. Selvom byen ser meget autentisk ud skal man dog lige vide at det er en stor turistattraktion, og det kan man godt fornemme. ’Hovedgaden’ bliver hurtig fyldt med turister, som skal tage billeder af byen, og der er små butikker langs gaden der sælger alverdens japanske souvenirs. Men så længe man er klar over det er byen super fin og hyggelig. Butikker og restauranter har kun åbent kl. 10-17 cirka. Efter klokken 17 er byen helt død, men det er så her man kan gå en rolig tur rundt og fornemme den autentiske japanske stemning.

    20160509_173147
    20160509_174615
    20160510_131152

    Magome Chaya - Ryokan

    Vi overnattede i den lille ryokan ’Magome Chaya’. En Ryokan er japansk kro, og her får man et meget minimalistisk værelse, hvor man sover på en futon på gulvet - og man opbygger selv sin seng. Der er ikke toilet og bad på værelset, det deler man med de andre gæster. Det var rigtig sjovt at prøve, selvom Magome Chaya godt kunne trænge til en opfriskning. Der var vist ikke lavet meget de sidste 20-30 år. Så det var lidt slidt.

    20160509_173204

    20160509_170810

    Vandretur mellem Magome og Tsumago

    Der er ikke så mange aktiviteter i Magome, men én af de ting man kan lave når man vågner op næste morgen er at gå ruten mellem Magome og Tsumago. Den er cirka 7,5 km lang og er nem at gå for de fleste. Turen tager cirka 2-3 timer at gå, og går igennem rigtig smukke områder, med blandt andet to fine vandfald. Undervejs hænger der klokker man skal ringe på for at skræmme bjørnene væk – det var en smule nervepirrende, men vi så altså ingen bjørne på vores vej – men vi ringede også på hver eneste klokke der var :-)


    Vi anbefaler at man går ruten fra Magome til Tsumago og ikke den anden vej. Det er fordi det er her man går mest nedad bakke, så den er lidt nemmere at gå herfra. Du kan så tage bussen tilbage til Magome fra Tsumago for 600 yen (maj 2016). Husk at gå ind bag i bussen og betal først når du står af bussen.

    IMG_843120160509_175859
    IMG_8417IMG_8422
    IMG_8436

    Beliggenhed: Se på kort

    Pris: Gratis at gå turen, hvis du skal hjem med bussen koster det cirka 600 yen (maj 2016).
     
    « Jigokudani Monkey Park
    Pølsehorn »

    Læserinteraktioner

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    Vurdering af opskriften




    Primær Sidebar

    Louise

    Jeg hedder Louise, jeg er 35 år og bor i København sammen med min kæreste Martin og min datter Amalie. Jeg elsker at stå i mit køkken og lave lækre opskrifter til jer. Her på min blog finder du nemme og lækre retter, ofte med billeder af fremgangsmåden. Her kan alle være med! Jeg håber du finder en opskrift du kan bruge i blandt de over 800 opskrifter på siden.

    Mere om mig →

    NYE OPSKRIFTER

    • Vegetarisk hoensesalat
      Vegetarisk hønsesalat
    • Paaske islagkage
      Påske islagkage
    • Oreo is
      Oreo is
    • Cashew chicken
      Cashew chicken
    • Sproede foraarsruller i airfryer
      Forårsruller i airfryer
    • Kylling i groen karry
      Kylling i grøn karry

    POPULÆRE OPSKRIFTER

    • Gulerodskage med floedeosteglasur
      Gulerodskage med ostecreme
    • Syltede rødløg
      Syltede rødløg
    • Bananpandekager
      Bananpandekager
    • Dahl opskrift
      Indisk dahl
    • Pastasalat med cremet karrydressing og groentsager
      Pastasalat med cremet karrydressing og grøntsager
    • Bagekartofler opskrift
      Bagekartofler

    Tilmelding til mit nyhedsbrev

    Ved at tilmelde dig mit nyhedsbrev, accepterer du, at jeg må sende dig mails når jeg udgiver en ny opskrift. Du kan til enhver tid afmelde dig nyhedsbrevet igen.

    Footer

    Copyright

    Kopiering fra denne hjemmeside må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun indenfor de rammer, der er nævnt i aftalen.

    For alle andre gælder det at der er copyright på billeder og tekst (også fra sociale medier som Facebook og Instagram). Billeder og tekst må derfor aldrig bruges uden forudgående skriftlig tilladelse.

    Overtrædelse af ophavsretten medfører et krav om vederlag for krænkelse af ophavsret og krav om øjeblikkeligt at fjerne billeder.

    Footer

    ↑ Til toppen


    Om

    Råvareindeks

    Kontakt

    Privatlivspolitik


    Copyright © 2021 - Louises Madblog - CVR 35614788

    X
    Køb en airfryer fra Cosori med 15 % rabat med koden Dam15
    Køb airfryer her