Louises Madblog

  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
menu icon
go to homepage
  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
search icon
Homepage link
  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
×
Forside » Opskrifter » Morgenmad & Brunch

Chokoladepålæg med honning

Udgivet: 26. jun 2015 · Opdateret: 30. apr 2021

 
acebaf b

For lidt tid siden smagte jeg en lækker smørechokolade fra Jakobsen. Det specielle ved den var at den faktisk kun var lavet af chokolade, honning og agarvesirup og så smagte den bare rigtig godt! Derfor besluttede jeg mig for at lave lidt af en efterligning.

Jeg brugte kun honning og chokolade, og du kan derfor nøjes med kun 2 ingredienser til denne opskrift. Som du nok kan se på billederne brugte jeg faktisk 75 g almindelig honning og 25 g flydende honning. Men den blev lidt for fast i konsistensen, så den skulle lige lunes lidt i mikroovnen for at man kunne smøre den ud. Derfor har jeg i opskriften i stedet for opgivet at man kun skal bruge flydende honning. Hvis den fortsat bliver lidt for hård til at kunne smøres ud, så fungerer et par sekunder i mikroovnen perfekt. Prøv det lækre chokoladesmørepålæg på brød, bananpandekager, bananvafler eller hvad du lige synes det kunne passe til.

piskeris Grullo

Chokoladepålæg med honning

ingen anmeldelser endnu
Justér antalJustér antal: 1 glas
Forb. tid 14 minutter min
Samlet tid 14 minutter min
- undgå din skærm går ud

Ingredienser

  • 100 g (reklamelink)mørk chokolade
  • 100 g flydende honning

Sådan gør du
 

  • Honning og chokolade smeltes sammen over et vandbad.
  • Når det er smeltet helt røres det godt sammen.
  • Hæld det på et rent skoldet glas.
  • Nyd det færdige chokoladepålæg på et stykke lækkert brød.

Næringsindhold (OBS! Kun vejledende)

Servering: 1 glas | Kalorier: 832 kcal | Kulhydrater: 132 g | Protein: 7 g | Fedt: 43 g
Gem på Pinterest Gem som favorit Gå til favoritter Udskriv
Opskrift af Louise Dam
Har du prøvet denne opskrift?Nævn @louisesmadblog eller tag #louisesmadblog!

Opskrift på hjemmelavet chokoladepålæg med honningOpskrift på hjemmelavet chokoladepålæg med honningOpskrift på hjemmelavet chokoladepålæg med honningOpskrift på hjemmelavet chokoladepålæg med honningOpskrift på hjemmelavet chokoladepålæg med honning /></a><img src=Opskrift på hjemmelavet chokoladepålæg med honningOpskrift på hjemmelavet chokoladepålæg med honningOpskrift på hjemmelavet chokoladepålæg med honning

 

Skrevet af: Louise Dam[show_post_categories show="tag"]Kategori: [show_post_categories show="category"]

Kommentarer

  1. carina skriver

    januar 20, 2016 at 9:48 pm

    hvor længe kan det holde

    Svar
    • Louise Dam skriver

      januar 21, 2016 at 6:19 pm

      Hvis glasset holdes helt rent skulle det kunne holde et par uger. Men hvis der kommer urenheder ned i det vil det nok blive dårligt.

      Svar
  2. Bent Thomsen skriver

    oktober 07, 2015 at 4:51 pm

    Hejsa
    Kan man bruge akaciehonning i stedet for?

    Svar
    • Louise Dam skriver

      oktober 08, 2015 at 10:32 am

      Det er jeg helt sikker på du sagtens kan ;-)

      Svar
  3. Dina skriver

    juli 09, 2015 at 3:03 pm

    Det her lyder som den perfekte luksus-start på en kedelig morgen og et liiidt sundere alternativ til min ellers elskede nutella! Det må jeg helt klart prøve! Kan et helt normalt, rengjort syltetøjsglas godt bruges til opbevaring?

    Svar
    • Louise Dam skriver

      juli 11, 2015 at 3:28 pm

      Hej Dina
      Ja, du kan sagtens bruge et rengjort syltetøjsglas. Det gør jeg også selv for det meste.

      Svar

Skriv en kommentar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Vurdering af opskriften




Footer

↑ Til toppen


Opskrifter

Om Louises Madblog

Opskriftsindeks

Råvareindeks

Samarbejde, reklame, annoncering

Morgenmad

Frokost

Aftensmad

Tilbehør

Søde sager

Cookie- og privatlivspolitik

Kontakt


COPYRIGHT
Kopiering fra denne hjemmeside må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun indenfor de rammer, der er nævnt i aftalen.

For alle andre gælder det at der er copyright på billeder og tekst (også fra sociale medier som Facebook og Instagram). Billeder og tekst må derfor aldrig bruges uden forudgående skriftlig tilladelse.

Overtrædelse af ophavsretten medfører et krav om vederlag for krænkelse af ophavsret og krav om øjeblikkeligt at fjerne billeder.


Copyright © 2024 - Louises Madblog - CVR 35614788

Vurdér opskriften

Your vote:




A rating is required
A name is required
An email is required