• Gå direkte til primær navigation
  • Skip til indhold
  • Gå direkte til primær sidebar
  • Gå direkte til footer
Louises Madblog
  • OPSKRIFTER
  • REJSER
  • SAMARBEJDE
  • OM
  • KONTAKT
  • Navigation Menu: Social Icons

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube
menu icon
go to homepage
  • OPSKRIFTER
  • REJSER
  • SAMARBEJDE
  • OM
  • KONTAKT
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube
  • subscribe
    search icon
    Homepage link
    • OPSKRIFTER
    • REJSER
    • SAMARBEJDE
    • OM
    • KONTAKT
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube
  • ×

    Forside » Guide

    Guide: Sådan flækker du en vaniljestang

    Udgivet: apr 7, 2014 · Opdateret: feb 2, 2018 af Louise Dam

    Guide - Sådan flækker du en vaniljestang


    I denne guide vil jeg vise jer hvordan man får fat i alle de lækre vaniljekorn, som sidder inde i en vaniljestang. Jeg bruger rigtig meget vanilje og især i desserter. Tidligere brugte jeg mest vaniljesukker, eller vaniljepulver. Jeg syntes nemlig vaniljestænger både var dyre og besværlige. Men hvis man køber de lækre stænger på tilbud så er prisen ikke så gal - og det er så meget bedre en vaniljepulver eller vaniljesukker. Nu hvor jeg har lært hvordan man flækker en vaniljestang, så tager det heller ikke så meget længere tid - og igen så er det altså den lille smule ekstra arbejde værd. Når du er færdig med at flække din vaniljestang kan du jo eventuelt lave denne lækre stracciatella is.

    Sådan flækker du en vaniljestang

    1. Med en lille urtekniv flækker du vaniljestangen på langs.
    2. Del vaniljestangen i to halvdele.
    3. Læg de to halvdele på skærebrættet.
    4. Nu skraber du så vaniljekornene ud med urtekniven.
    5. Læg vaniljekornene på skærebrættet. Hvis du ikke skal bruge vaniljekornene sammen med sukker så kan du stoppe guiden her, ellers fortsæt til næste step.
    6. Læg lidt sukker på skærebrættet og fordel vaniljekornene heri. Brug kniven til få fordelt alle kornene ud i sukkeret, så de ikke klumper sig sammen.



    Guide - Sådan flækker du en vaniljestang

    « Mine bedste påskeopskrifter
    Sådan slipper du af med bananfluer i dit køkken »

    Læserinteraktioner

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    Vurdering af opskriften




    Primær Sidebar

    Louise

    Jeg hedder Louise, jeg er 35 år og bor i København sammen med min kæreste Martin og min datter Amalie. Jeg elsker at stå i mit køkken og lave lækre opskrifter til jer. Her på min blog finder du nemme og lækre retter, ofte med billeder af fremgangsmåden. Her kan alle være med! Jeg håber du finder en opskrift du kan bruge i blandt de over 800 opskrifter på siden.

    Mere om mig →

    NYE OPSKRIFTER

    • Vegetarisk hoensesalat
      Vegetarisk hønsesalat
    • Paaske islagkage
      Påske islagkage
    • Oreo is
      Oreo is
    • Cashew chicken
      Cashew chicken
    • Sproede foraarsruller i airfryer
      Forårsruller i airfryer
    • Kylling i groen karry
      Kylling i grøn karry

    POPULÆRE OPSKRIFTER

    • Gulerodskage med floedeosteglasur
      Gulerodskage med ostecreme
    • Syltede rødløg
      Syltede rødløg
    • Bananpandekager
      Bananpandekager
    • Dahl opskrift
      Indisk dahl
    • Pastasalat med cremet karrydressing og groentsager
      Pastasalat med cremet karrydressing og grøntsager
    • Bagekartofler opskrift
      Bagekartofler

    Tilmelding til mit nyhedsbrev

    Ved at tilmelde dig mit nyhedsbrev, accepterer du, at jeg må sende dig mails når jeg udgiver en ny opskrift. Du kan til enhver tid afmelde dig nyhedsbrevet igen.

    Footer

    Copyright

    Kopiering fra denne hjemmeside må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun indenfor de rammer, der er nævnt i aftalen.

    For alle andre gælder det at der er copyright på billeder og tekst (også fra sociale medier som Facebook og Instagram). Billeder og tekst må derfor aldrig bruges uden forudgående skriftlig tilladelse.

    Overtrædelse af ophavsretten medfører et krav om vederlag for krænkelse af ophavsret og krav om øjeblikkeligt at fjerne billeder.

    Footer

    ↑ Til toppen


    Om

    Råvareindeks

    Kontakt

    Privatlivspolitik


    Copyright © 2021 - Louises Madblog - CVR 35614788

    X
    Køb en airfryer fra Cosori med 15 % rabat med koden Dam15
    Køb airfryer her