Louises Madblog

  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
menu icon
go to homepage
  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
search icon
Homepage link
  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
×
Forside » Opskrifter » Drinks & cocktails

Manhattan med rom

Udgivet: 15. nov 2023 · Opdateret: 15. nov 2023

ANNONCE FOR ZACAPA

Her får du opskriften på en lækker Manhattan med rom. En Manhattan drink bliver normalvis lavet med whiskey, men i denne opskrift laves den med den nye Zacapa la Pasión - The Passion Cask rom.

Manhattan med Zacapa la Pasión rom

Rumhattan

En Manhattan med rom kaldes også for en rumhattan. Det er fordi, at en Manhattan drink normalvis ikke bliver lavet med rom men i stedet for med whiskey.

Denne her opskrift minder meget om den klassiske Manhattan drink, da der stadig bruges Vermouth, bitter og cocktailbær. Det er altså kun spiritussen, der er skiftet ud med den lækre limited edition Zacapa La Pasión - The Passion Cask. Det er desuden sådan en drink, man oplagt kan drikke her til jul.

Dette efterår har Zacapa udgivet en rom i limited edition, som de kalder for La Pasión - The Passion Cask. Det er den skønne rom, der bliver brugt i denne her opskrift på en Manhattan med rom.

Se også disse opskrifter:
Alkoholfri gin og tonic | Gordons Pink & Tonic | Julecocktail med rom

Zacapa La Pasión - The Passion Cask

La Pasión - The Passion Cask er skabt af Zapacas helt egen master blender Lorena Vásquez. Det er den fjerde rom i den smagfulde limited-edition serie The Heavenly Cask Collection.

Den udsøgte rom er blevet skabt på en række forskellige fade, der blandt andet har opbevaret whisky og sherry i mange år. Netop det er med til at give en helt særlig dybde og sødme til rommen.

Det anbefales, at man drikker La Pasión - The Passion "ren" eller med en isterning, men den fungerer også super godt i en simpel drink. Der er smag af kaffe, dadler, rosiner og svesker når du smager på den.

piskeris Grullo

Manhattan med rom

5 fra 2 stemmer
Justér antalJustér antal: 1 drink
Holdbarhed: 1 dag
Fryseegnet: Nej
Forb. tid 5 minutter min
Tilb. tid 5 minutter min
Samlet tid 10 minutter min
- undgå din skærm går ud

Ingredienser

  • 50 ml Zacapa la Pasión
  • 7 ml rød Vermouth
  • 6 dråber Angostura bitter
  • 1 cocktailkirsebær
  • grapeskræl

Sådan gør du
 

  • Kom alle ingredienserne i et stort barglas med masser af is.
  • Rør det hele godt sammen med en barske, inden du sir cocktailen over et afkølet coupéglas.
  • Til sidst pynter du med glasset med et cocktailkirsebær, og en tynd stykke skræl fra en grapefrugt.
Gem på Pinterest Gem som favorit Gå til favoritter Udskriv
Opskrift af Louise Dam
Har du prøvet denne opskrift?Nævn @louisesmadblog eller tag #louisesmadblog!

Tip til opskriften!

  • Julen er lige om hjørnet, og det er en cocktail, der er god at servere til julehyggen. Drinken har både en sødme og en syrlighed.
  • Hvis du ikke har et cocktailbær og/eller grapeskræl kan du i stedet tage skallen fra en appelsin og bruge det som garnish.
  • Du får en særlig dyb og rig smag i din manhattan med rom, hvis du bruger Zacapa La Pasión - The Passion Cask.

💭 Spørgsmål og svar til opskriften

Hvilke smagsnoter har Zacapa La Pasión - The Passion Cask?

Når du drikker den lækre rom rent, vil du kunne smage noter af svesker, rosiner, dadler, vanilje, kaffe og chokolade.

Hvor bliver Zacapa La Pasión - The Passion Cask produceret?

Den eksklusive rom bliver produceret 2300 meter over havets overflade i Zacapas anlæg, der er beliggende i Quetzaltenango i Guatemala.

Zacapa La Pasion

Comments

No Comments

5 from 2 votes (2 stemmer uden kommentar)

Skriv en kommentar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Vurdering af opskriften




Footer

↑ Til toppen


Opskrifter

Om Louises Madblog

Opskriftsindeks

Råvareindeks

Samarbejde, reklame, annoncering

Morgenmad

Frokost

Aftensmad

Tilbehør

Søde sager

Cookie- og privatlivspolitik

Kontakt


COPYRIGHT
Kopiering fra denne hjemmeside må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun indenfor de rammer, der er nævnt i aftalen.

For alle andre gælder det at der er copyright på billeder og tekst (også fra sociale medier som Facebook og Instagram). Billeder og tekst må derfor aldrig bruges uden forudgående skriftlig tilladelse.

Overtrædelse af ophavsretten medfører et krav om vederlag for krænkelse af ophavsret og krav om øjeblikkeligt at fjerne billeder.


Copyright © 2024 - Louises Madblog - CVR 35614788

Vurdér opskriften

Your vote:




A rating is required
A name is required
An email is required

Recipe Ratings without Comment

Something went wrong. Please try again.