
Jeg er fuldstændig vild med Ben & Jerry is. Selve isen er egentlig ret almindelig, men det er fyldet der gør det hele. Hvis du ikke allerede kender til Ben & Jerry, så synes jeg lige du skal lave en lille google søgning for at se alle de lækre varianter man kan få. Jeg er selv en sucker for chokolade, og derfor er jeg også rigtig glad for den variant, der hedder New York Super Fudge Chunk. Det er chokoladeis med fyld af hvid chokolade, mørk chokolade, pecannødder, valnødder og nødder med chokolade. Jeg besluttede derfor at kaste mig ud i at lave en hjemmelavet version af isen - og den er altså ret så god hvis jeg selv skal sige det :-)
📖 Opskrift
Hjemmelavet Ben & Jerrys New York Super Fudge Chunk is
Ingredienser
- 50 g hvid chokolade grofthakket
- 50 g mørk chokolade 40-50 %, grofthakket
- 50 g pecannødder grofthakket
- 50 g valnødder grofthakket
- 50 g paradisnødder grofthakket (det skulle faktisk være chokoladeovertrukkede mandler)
- 115 g mørk chokolade ca. 70 %
- 2,5 dl mælk
- 2,5 dl sukker
- 2,5 dl piskefløde
- 2 æg
- 1 tsk vaniljesukker
- 1 knivspids salt
Sådan gør du
- Bland grofthakket chokolade, nødder og paradisnødder i en skål og stil det i køleskabet.
- Smelt den mørke chokolade i et vandbad og pisk mælken i lidt ad gangen. Varm op og rør konstant indtil massen er glat. Fjern fra varmen og lad det køle af.
- Pisk æggene i en skål indtil de bliver lyse og skummende (det tager omkring 1-2 minutter). Pisk sukkeret i lidt af gangen indtil sukkeret er ved at være opløst. Tilsæt fløde, vaniljesukker og salt og pisk det sammen.
- Hæld chokolade/mælkeblandingen i æggeblandingen og pisk det sammen.
- Hæld massen i en ismaskine og lad den køre til massen er fast men ikke helt færdig eller hæld massen i en passende beholder og sæt den i fryseren. Rør i den jævnligt.
- Når ismassen er næsten stivnet røres fyldet i, så det ikke falder til bunds.
- Hvis du frøs den på ismaskine kan du spise den med det sammen, eller fryse den indtil du skal bruge den.
- Jeg har fundet opskriften i Ben & Jerry's homemade ice cream & dessert book, som jeg fik i julegave.
Dine egne noter
Næringsindhold (OBS! Kun vejledende)
//Indlægget kan indeholde affiliatelinks, hvis du klikker på linket gemmes der en lille cookie på din pc. Hvis du kommer igen inden for et vist antal dage, og køber noget på siden vil jeg modtage et lille beløb.//
Kasper
No way!! Har ledt længe efter en lignende opskrift - den skal prøves :-D
Siden vi deler samme passion, skal du næsten læse dette: http://www.guidekbh.dk/ben-jerrys-sender-isbad-med-gratis-is-gennem-kobenhavns-kanaler/
Det er næsten for godt til at være sandt!
Louise Dam
Det må du endelig. Ja gratis Ben & Jerrys lyder ikke dårligt :-)
René
Skal man bruge en ismaskine eller er det muligt uden? Isen ser rigtig lækker ud, så vil snart prøve den hvis den kan laves uden ismaskine :)
Louise Dam
Hej René
Du kan godt lave isen uden en ismaskine. Du hælder ismassen i en bøtte som du sætter i fryseren. Rør så jævnlig i isen så der ikke dannes iskrystaller.
Mie
Hvor ser det super lækkert ud Louise.
Vi er også meget begejstret for Ben & Jerrys her i huset :-)
Rigtig god sommer.
Louise Dam
Det smager også fantastisk! :-)
Tak og i lige måde Mie.
Patrick Jakobsen
Hej, de 2 pasteuriserede æg er det 2 blommer og 2 hvider der skal ? Mvh Patrick
Louise Dam
Hej Patrick, man kan købe hele pasteuriserede æg. Altså hvor æggehvide og blomme er blandet i et bæger. Det er dem jeg har brugt.
Emil Valentiner Jacobsen
Jo meget!
Louise
Ja, var den ikke bare super god?! :-)
Emil Valentiner Jacobsen
den er fantastisk, lavede den forleden dag! :-D i burde endelig prøve den.
Louise
Newyorkerbyheart: Det kan du roligt gøre. Den var så god.
Newyorkerbyheart
Uhm, jeg har kigget længe på den opskrift (har også bogen), men har endnu ikke fået taget mig sammen til at få den lavet - det må jeg nok hellere få gjort :-)
Mange hilsner
Birthe
Louise
Lise B: det er da bare skønt at jeg hører til under dine yndlingsblok ;-)
Isen var virkelig fantastisk!
Kim
Den ser fantastisk ud :-)
Lise B
Jeg vil bare lige skrive at jeg tagger dig i liste på min blog imorgen. er ved at lave liste over mine yndlings blogs ;)
/Lise
http://lisepaasu.blogspot.com
ps. jeg må også lave den is, den ser såå god ud :)