• Gå direkte til primær navigation
  • Skip til indhold
  • Gå direkte til primær sidebar
  • Gå direkte til footer
Louises Madblog
  • OPSKRIFTER
  • REJSER
  • SAMARBEJDE
  • OM
  • KONTAKT
  • Navigation Menu: Social Icons

    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube
menu icon
go to homepage
  • OPSKRIFTER
  • REJSER
  • SAMARBEJDE
  • OM
  • KONTAKT
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube
  • subscribe
    search icon
    Homepage link
    • OPSKRIFTER
    • REJSER
    • SAMARBEJDE
    • OM
    • KONTAKT
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • YouTube
  • ×
    Forside » Opskrifter » Drikke » Juice og saft

    Hyldeblomstsaft med rabarber

    Udgivet: apr 23, 2023 · Opdateret: apr 23, 2023 af Louise Dam

    Gå til opskrift Udskriv

    Her får du min bedste opskrift på hyldeblomstsaft med rabarber. Bland din rabarber-hyldeblomstsaft op med vand eller danskvand og så har du en skøn sommerdrik. Lav en god omgang saft med rabarber og hyldeblomst og nyd godt af den, når det er varmt.

    Hyldeblomstsaft med rabarber

    Denne saft er en koncentreret saft, der skal opblandes med vand eller danskvand når den skal drikkes. Opskrift på hyldeblomstsaft med rabarber er altså saften i sin rene form, og du kan selv fortynde den alt efter smag og behag.

    Jeg har ofte nogle rabarber i fryseren, og i år passede det lige med, at det også var sæson for hyldeblomster. Både rabarber og hyldeblomster har den skønneste smag, og når man blander de to får man en meget frisk rabarber-hyldeblomstsaft.

    Se også disse opskrifter:
    Hyldeblomstsaft | Rabarbersirup | Rabarbermojito

    Når du laver saft, er det ofte en lidt længere proces, da den skal stå og trække i et par dage for at trække smagen ind. Man koger derfor en sukkerlage op, og når det koger smider man hurtigt sine rabarber i.

    Så skal rabarberne lige koge lidt med, inden at det hele hældes over hyldeblomsterne, hvor det så trækker en masse god smag inde i køleskabet og bliver til en skøn saft med rabarber og hyldeblomst.

    📖 Opskrift

    ikon piskeris Chestnut

    Hyldeblomstsaft med rabarber

    Opskrift af Louise Dam
    1.5 liter
    Holdbarhed: 3 uger
    Fryseegnet: Ja
    Forb. tid 20 minutter min
    Tilb. tid 10 minutter min
    Samlet tid 30 minutter min
    - undgå din skærm går ud

    Ingredienser

    • 40 hyldeblomstskærme
    • 500 g rabarber
    • 2 citroner, økologiske
    • 700 g sukker
    • 1,5 liter vand

    Sådan gør du
     

    • Start med at ryste alle hyldeblomstskærmene så der ikke er insekter i dem. Klip så så meget af stænglerne af som muligt, da der sidder en del bitterstoffer i stænglen. Kom dem i en stor skål / beholder
    • Skær rabarber i mindre skiver på cirka 0,5 cm.
    • Kog vand og sukker op.
    • Tilsæt rabarberne og lad det koge i et par minutter.
    • Tag gryden af varmen, tilsæt citronsaft og fintrevet citronskal.
    • Hæld væsken over hyldeblomstskærmene og stil det i køleskabet, hvor det skal trække i 3-4 dage.
    • Når saften har trukket skal den sies og hældes på rene skoldede flasker
    • Opbevar saften i køleskabet og bland den op med vand eller saftevand når den skal drikkes.

    Video

    Bedøm denne opskrift:
    5 fra 1 stemme
    Tilføj til indkøbsliste Gå til indkøbsliste Gem på Pinterest Gem som favorit Gå til favoritter
    Udskriv
    Har du prøvet denne opskrift?Nævn @louisesmadblog eller tag #louisesmadblog!
    Bag for Børnetelefonen - Børns vilkår

    Tips til opskriften!

    • Du kan selvfølgelig altid drikke den opblande med noget vand, men saften kan faktisk også bruges til at lave små saftevandsis. Dem kan du lave ved at blande saften op og komme den i små isforme (reklamelink) og komme dem på frys. Så har du lækre hyldeblomst- og rabarber is.
    • Du kan med fordel lave en dobbeltportion og så fryse den rene saft ned, hvis du ikke skal bruge den med det samme. Jeg fryser den ofte i små isterninger poser, så kan du tø lidt saft op af gangen.
    • Du kan eventuelt give saften et opkog når du har siet den inden den kommer på rene skoldede flasker. Det forlængere holdbarheden af saften.

    💭 Spørgsmål og svar til opskriften

    Hvornår kan man plukke hyldeblomst?

    Typisk er hyldeblomster i sæson fra juni måned til midten af juli måned. Nogle gange er det også lidt før, men det afhænger af vejret.

    Kan hyldeblomst være giftig?

    Selve blomsterne er ufarlige, og det er også dem, som man bruger i saften her. Men når der kommer hyldebær på buskene, så skal du være opmærksom, fordi de rå hyldebær er giftige. Det er netop derfor, at man anbefaler at koge sine hyldebær først.

    Hvorfor bliver min hyldeblomst bitter?

    Din saft med rarbarber og hyldeblomst kan godt blive bitter, hvis du har kommet hele citronskiven ned i blandingen. Skallen kan nemlig så sive ud og gøre hele saften en smule bitter. Du skal derfor huske kun at bruge selve saften. Derudover skal du også fjerne så meget af stilkene som muligt, da de også kan afgive bitterstoffer.

    Kan man drikke hyldeblomst, der er gæret?

    Ja, det kan du sagtens! Ofte vil det gå væk, hvis man lige koger sin rabarber-hyldeblomstsaft op igen.

    Rabarber-hyldeblomstsaft
    Rabarber-hyldeblomstsaft
    Følg mig på Instagram
    « Påskeflødeboller med lemoncurd
    Gin Hass »

    Læserinteraktioner

    Comments

    No Comments

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    Vurdering af opskriften




    Primær Sidebar

    Louise

    Jeg hedder Louise, jeg er 35 år og bor i København sammen med min kæreste Martin og min datter Amalie. Jeg elsker at stå i mit køkken og lave lækre opskrifter til jer. Her på min blog finder du nemme og lækre retter, ofte med billeder af fremgangsmåden. Her kan alle være med! Jeg håber du finder en opskrift du kan bruge i blandt de over 800 opskrifter på siden.

    Mere om mig →

    NYE OPSKRIFTER

    • Pestosnegle ()
      Pestosnegle
    • Nytår
      Nytårsmiddag
    • Dadler med peanutbutter og chokolade
      Dadler med peanutbutter og chokolade
    • Persillesovs
      Persillesovs
    • Halloween mumier af romgkugler
      Halloween mumier
    • Sankt Hans baal
      Sankt Hans menu

    POPULÆRE OPSKRIFTER

    • Gulerodskage med floedeosteglasur
      Gulerodskage med ostecreme
    • Syltede rødløg
      Syltede rødløg
    • Bananpandekager
      Bananpandekager
    • Dahl opskrift
      Indisk dahl
    • Pastasalat med cremet karrydressing og groentsager
      Pastasalat med cremet karrydressing og grøntsager
    • Bagekartofler opskrift
      Bagekartofler
    Bag for Børnetelefonen

    Tilmelding til mit nyhedsbrev

    Ved at tilmelde dig mit nyhedsbrev, accepterer du, at jeg må sende dig mails når jeg udgiver en ny opskrift. Du kan til enhver tid afmelde dig nyhedsbrevet igen.

    Footer

    Copyright

    Kopiering fra denne hjemmeside må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun indenfor de rammer, der er nævnt i aftalen.

    For alle andre gælder det at der er copyright på billeder og tekst (også fra sociale medier som Facebook og Instagram). Billeder og tekst må derfor aldrig bruges uden forudgående skriftlig tilladelse.

    Overtrædelse af ophavsretten medfører et krav om vederlag for krænkelse af ophavsret og krav om øjeblikkeligt at fjerne billeder.

    Footer

    ↑ Til toppen


    Om

    Råvareindeks

    Kontakt

    Privatlivspolitik


    Copyright © 2021 - Louises Madblog - CVR 35614788