Louises Madblog

  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
menu icon
go to homepage
  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
search icon
Homepage link
  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
×
Forside » Opskrifter » Søde sager

Pavlova med laktosefri Carte d'or is og friske jordbær

Udgivet: 24. apr 2016 · Opdateret: 29. apr 2021

 
b b

Sponsoreret af Carte d'Or

Der er omkring 5-10 % af den danske befolkning, som lider af laktose intolerans. For nogle år tilbage fandtes der næsten ingen laktosefri produkter, men nu er det virkelig gået op fra producenterne at her er et marked der skal mættes. Og nu skal de laktoseintolerante heller ikke undvære lækker is her til sommer. Der er nemlig netop kommet disse lækre Carte d’Or Nordic Berries og Carte d’Or Double Chocolate – begge helt og aldeles laktosefrie. Begge varianter smager virkelig godt, og jeg kan på igen måde smage at de er laktosefrie. Double Chocolate varianten er en lækker blød chokoladeis, hvor der er en tyk chokoladesauce blandet i - virkelig god! Nordic Berries varianten er en vaniljeis, hvor der er blandet en sød bærsauce i, og en rigtig god is, men jeg er og bliver bare en fan af chokoladeis - og det vil altid slå alle andre is :-)

Jeg har lavet en super lækker dessert med de to isvarianter. Jeg har nemlig lavet en pavlova, som i princippet blot er en kæmpe marengs. Den har jeg så pyntet med iskugler og friske søde jordbær. Det er en virkelig nem dessert at lave og hvis du venter med at pynte med jordbærrene til lige inden serveringen, så kan du sagtens sætte pavlova med iskuglerne i fryseren - pavlovaen bliver ved med at være sprød på ydersiden og blød og let sej i midten.

piskeris Grullo

Pavlova med laktosefri Carte d'or is og friske jordbær

ingen anmeldelser endnu
Justér antalJustér antal: 6 personer
Forb. tid 30 minutter min
Samlet tid 1 time t 45 minutter min
- undgå din skærm går ud

Ingredienser

  • 6 æggehvider
  • 300 g sukker
  • 1 tsk hvidvinseddike eller balsamico, Reklame - affiliatelink
  • 1 bøtte Laktosefri Carte d'Or Nordic Berries
  • 1 bøtte Laktosefri Carte d'Or Double Chocolate
  • 400-500 g friske jordbær

Sådan gør du
 

  • Forvarm ovnen til 180 grader.
  • Pisk æggehviderne stive og tilføj derefter sukkeret langsomt og gradvist mens du piske videre. Fortsæt til marengsen er stiv og skinnende.
  • Tilsæt balsamico.
  • Fordel marengsen på en bageplade med bagepapir - den skal være omkring 23 cm i diameter, og lav lidt en fordybning i midten (så kan der ligge mere is :-))
  • Stil marengsen i ovnen og skru straks temperaturen ned til 150 grader.
  • Bag marengsen i cirka 1 time og 15 minutter. Marengsen er færdig når den er sprød i kanterne og toppen men stadig lidt blød indeni.
  • Lad pavlovaen afkøle.
  • Læg kugler af isen ovenpå og pynt til sidst med jordbær.

Næringsindhold (OBS! Kun vejledende)

Servering: 1 person | Kalorier: 649 kcal | Kulhydrater: 107 g | Protein: 11 g | Fedt: 22 g
Gem på Pinterest Gem som favorit Gå til favoritter Udskriv
Opskrift af Louise Dam
Har du prøvet denne opskrift?Nævn @louisesmadblog eller tag #louisesmadblog!
Pavlova med laktosefri is og jordbær

 

Denne super lækre dessert er en pavlova, som er toppet med lækker laktosefri is fra Carte d'Or og pyntet med friske søde jordbær.

Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær
Pavlova med laktosefri is og jordbær

 

Skrevet af: Louise Dam[show_post_categories show="tag"]Kategori: [show_post_categories show="category"]

Kommentarer

  1. Mia skriver

    april 17, 2017 at 11:13 am

    Skal den bages på varmluft :)

    Svar
    • Louise Dam skriver

      april 17, 2017 at 5:58 pm

      Nej, bare alm ovn.

      Svar
  2. Mette skriver

    april 29, 2016 at 2:39 pm

    Hejsa,
    Ville man kunne lave en pavlova i en springform?
    Tænker nemlig det så er lettere at få den ens rund og også lettere at opbevare den i køleskabet til dagen efter :)

    Svar
    • Louise Dam skriver

      maj 06, 2016 at 11:00 am

      Hej Mette
      Det har jeg ikke prøvet, men umiddelbart tror jeg godt man kan. Jeg synes nu ikke det er svært at få den rund.

      Svar

Skriv en kommentar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Vurdering af opskriften




Footer

↑ Til toppen


Opskrifter

Om Louises Madblog

Opskriftsindeks

Råvareindeks

Samarbejde, reklame, annoncering

Morgenmad

Frokost

Aftensmad

Tilbehør

Søde sager

Cookie- og privatlivspolitik

Kontakt


COPYRIGHT
Kopiering fra denne hjemmeside må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun indenfor de rammer, der er nævnt i aftalen.

For alle andre gælder det at der er copyright på billeder og tekst (også fra sociale medier som Facebook og Instagram). Billeder og tekst må derfor aldrig bruges uden forudgående skriftlig tilladelse.

Overtrædelse af ophavsretten medfører et krav om vederlag for krænkelse af ophavsret og krav om øjeblikkeligt at fjerne billeder.


Copyright © 2024 - Louises Madblog - CVR 35614788

Vurdér opskriften

Your vote:




A rating is required
A name is required
An email is required