Hjemmelavet Ravioli med spinat og ricotta
Hovedret 4 personer. Forret 6-8 personer.
Pastadej
400 g god durumhvedemel
4 store æg
1 spsk oliveolie
en lille smule kværnet salt
Fyld
300 g frossen spinat
250 g ricotta
2 spsk. revet parmesan
Salt & peber
Fremgangsmåde
Pastadejen
Mel og salt sigtes ned i en skål. Lav en fordybning i midten af melet og kom æg og olivenolie deri. Med en gaffel røres rundt i æggene, som langsomt tager mere og mere mel ind. Til sidst får du en klump smidig dej som æltes godt, til den er glat og smidig. Pak dejen ind i husholdningsfilm og læg den på køl i en times tid eller mere. Den kan også sagtens stå til dagen efter.
Fyldet
Optø spinaten og bland den med ricotta og parmesan. Smag til med salt og peber.
Raviolien
Rul dejen ud med kagerulle. Dejen skal rulles helt tyndt ud og stikkes så ud med et glas (eller andet) i runde cirkler.
På hver pastacirkel kommer du en lille klat fyld. Ikke ret meget, for ellers kan de ikke lukkes :-)
Foldes dem midten, tryk dem sammen langs kanten og derefter trykkes med en gaffel et fint mønster – det gør også lige det sidste, for at de lukkes ordentligt.
Koges i en stor gryde med kogende vand tilsat en spiseskefuld olivenolie og et drys salt. I opskriften hed det sig at de skulle koge i 3 ½ minut, men jeg havde ikke fået rullet dejen helt tyndt nok ud, så mine fik det dobbelte.
Jeg serverede raviolien som forret ovenpå en tomatsauce. Det var dejlig let og friskt, men næste gang skal dejen altså lige rulles lidt tyndere ud. Jeg overvejer lidt at anskaffe en pastamaskine, det ville nok lette processen lidt :)
Opskriften til pastadejen og fremgangsmåden med raviolien har jeg fundet på Valdemarsro.dk.
Det ser lækkert ud, og nogenlunde lige at gå til :)
Har du forslag til andet fyld?
Jeg har ikke prøvet at lave dem med andet fyld, men prøv at google det, så kommer der massere af lækre varianter op.
Lækker opskrift og en virkelig god side du har lavet her. Jeg bruger ofte dine opskrifter. Tusind tak
Et godt tip til ravioli (eller måske også til pasta generelt) er at erstatte 1-1½ æg med 150ml vand istedet. Det gør dejen meget nemmere at rulle ud og det hele føles ikke så tungt.
Det er længe siden at jeg har lavet pasta men jeg plejer vist at bruge Tipo00 mel. Det føles også mere let
Mange tak for tippet, det vil jeg afprøve :-)