Louises Madblog

  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
menu icon
go to homepage
  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
search icon
Homepage link
  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
×
Forside » Alle opskrifter » Morgenmad & Brunch

Brunchbuffet til Amalies 1 års fødselsdag

Udgivet: 23. jul 2020 · Opdateret: 14. feb 2025

Brunchbuffet

Den 13. juni 2020 blev min datter Amalie 1 år! Det er muligvis lidt cliché at sige, men det er altså helt vildt så hurtigt tiden er gået! Kan slet ikke forstå der allerede er gået et helt år. Hendes første fødselsdag skulle selvfølgelig fejres for familien. Vi valgte, at invitere til udendørs brunchbuffet i haven og satsede stort på godt vejr. Heldigvis var vejret nogenlunde lunt, ingen regn og kun lidt blæst. Så det gik heldigvis at holde fødselsdagen i haven.

Jeg ved hvor svært det kan være at hitte ud af mængder osv. når man skal holde fest. Det er det også for mig! Jeg får ofte lavet alt for meget mad. Så nu få I lige en oversigt over hvad vi fik at spise, og lidt noter til i forhold til mængder, så I selv kan bruge det som rettesnor, hvis I skal invitere til brunchbuffet en dag.

Det hele blev super lækkert! Og jeg tør vist godt sige, at alle var meget imponerede og ingen gik sultne hjem :-)

Brunchbuffet til cirka 17 personer:

Brød

Koldhævede sprøde og saftige boller med hørfrø
Super lækre boller med masser af lufthuller, sprød skorpe. Meget saftige og smagfulde og nemme at lave!
Gå til opskrift
Sprøde og saftige boller med hørfrø

Disse boller bagte jeg dobbelt portion af. Den ene portion formede jeg til 2 brød istedet for, snittede et langt og dybt snit langs brødet så det bedre kunne hæve op, og de blev så lige bagt lidt længere tid i ovnen. Vi havde rigeligt brød.

Rugbrød
Saftigt rugbrød med masser af kerner.
Gå til opskrift
Rugbrød

Jeg bagte også 2 rugbrød, men der blev faktisk kun spist lidt over et halvt brød. Bag rugbrødet selv, eller køb bare et lækkert et fra bageren.

Lune retter

Røræg/scrambled eggs og bacon
En klassisker på brunchbordet er helt sikkert 'æg og bacon'. Det er nemt og super lækkert!
Gå til opskrift
Røræg og Bacon

Jeg lavede røræg/scrambled eggs af 30 æg, og det passede ret fint i mængden. Der var kun en lille smule tilbage.

Derudover blev der stegt bacon i skiver og her stegte vi cirka 750 gram og det meste blev spist.

Brunchpølser - her købte vi 3 pakker á 300 gram og der var nok 200 gram tilbage. De kom i et fad og blev varmet i ovnen.

Pålæg mv.

Sommersalat med melon, avokado og blåbær
Lækker frisk sommersalat, der både er smuk og lækker. Fundet hos JulieBruun.com
Gå til opskrift
salat

Varmrøget laks med dilddressing - 1 halv side varmrøget laks på cirka 500 gram + en dressing af 500 g creme fraiche 18%, 2 bundter frisk hakket dild, lidt dijon sennep, salt/peber.

Serranoskinke + basilikumspesto - Pestoen kan du lave selv, eller du kan købe en god bøtte pesto. Gå efter dem der står på køl og ikke et glas.

Oliven - 2 glas anrettet i skåle der stod på bordene.

Avokado, agurk og cherrytomater - 500 gram cherrytomater der stod på bordene, lidt agurkestave og 3-4 avokado skåret i skiver.

Hjemmelavet jordbær/rabarbersyltetøj
Hjemmelavet syltetøj er bare super lækkert. Og så kan du nemt forberede det flere dage før festen.
Gå til opskrift
Jordbær rabarber syltetøj
Hjemmelavet nutella
En hjemmelavet nutella er bare super lækkert og nemt at lave. Kan laves i god tid!
Gå til opskrift

3 forskellige oste - her havde 2 stk. været nok.

Smør - vi havde sat 2x250 gram på bordet, der var en del tilbage, men det er meget rart der er mere end én smør så det ikke skaber en flaskehals.

Det søde

Vafler
Vi havde en lille 'vaffelstation', hvor man selv bagte sine vafler og kunne toppe dem med flødeskum og friske bær.
Gå til opskrift
vafler

Frugt og bær - Vi havde købt vandmelon, ananas, blåbær, hindbær og jordbær.

Croissanter - du kan købe fra bageren, frosne der bare skal bages eller de der dåser med dej.

Talkage af brownie
Rigtig fin talkage lavet af en super lækker brownie. Her er den formet som et 1-tal til en 1-års fødselsdag..
Gå til opskrift
års fødselsdag brunch

Lagkage til fødselsdagsbarnet (uden tilsat sukker) - Lavet af bananpandekager, flødeskum, bananskiver og bær på toppen. Især bær og flødeskum var et hit :-)

Drikkevarer

Juice - vi købte en masse forskellig juice, der blev sat frem på bordene. Vi købte vist cirka 7 liter og det passede meget godt.

Kaffe og the - vi bryggede kaffe og kom på kander, der stod på buffetbordet + kander med kogende vand til the.

Sodavand - vi havde købt lidt sodavand til efter maden.

Her er lidt billeder fra dagen:

1 års fødselsdag
1 års fødselsdag
Brunchbuffet
Brunchbuffet
Brunchbuffet
Brunchbuffet
Brunchbuffet
Brunchbuffet
Vafler til brunch
talkage til brunch
kage til 1-års fødselsdag - den første kage
kage til 1-års fødselsdag - den første kage
kage til 1-års fødselsdag - den første kage
års fødselsdag brunch
Fødselsdagskagen bliver indtaget - der var dog ikke meget 'smash-cake' over det :-)

Det var en virkelig dejlig dag, med god mad, dejlige gaver og Amalie havde en kæmpe fest hele dagen! Det var virkelig en lækker brunchbuffet, og alle virkede meget tilfredse med maden.

Hvis du godt vil holde fødselsdagsmiddag, kan du også få inspiration til det her.

Comments

No Comments

Skriv en kommentar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Vurdering af opskriften




Footer

↑ Til toppen


Opskrifter

Om Louises Madblog

Opskriftsindeks

Råvareindeks

Samarbejde, reklame, annoncering

Morgenmad

Frokost

Aftensmad

Tilbehør

Søde sager

Cookie- og privatlivspolitik

Kontakt


COPYRIGHT
Kopiering fra denne hjemmeside må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun indenfor de rammer, der er nævnt i aftalen.

For alle andre gælder det at der er copyright på billeder og tekst (også fra sociale medier som Facebook og Instagram). Billeder og tekst må derfor aldrig bruges uden forudgående skriftlig tilladelse.

Overtrædelse af ophavsretten medfører et krav om vederlag for krænkelse af ophavsret og krav om øjeblikkeligt at fjerne billeder.


Copyright © 2024 - Louises Madblog - CVR 35614788