• Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
menu icon
go to homepage
  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
search icon
Homepage link
  • Alle opskrifter
  • Morgenmad
  • Aftensmad
  • Søde sager
  • Om
×
Forside » Alle opskrifter » Højtider og særlige lejligheder » Påske » Påskeæg

Opskrifter på påskeæg

Louisex
Ændret: apr 11, 2022 · Udgivet: apr 11, 2022 af Louise Dam · Skriv kommentar

Når påsken nærmer sig, så begynder man at kunne se lækre chokolade påskeæg i butikkerne. Men har du nogensinde prøvet at lave hjemmelavet påskeæg? Hvis ikke så kan jeg kun anbefale dig det, da det er en super hyggelig aktivitet! Du kan finde flere forskellige opskrifter på påskeæg lige her på siden.

Påskeæg med solbær lakrids og hvid chokolade

Jeg har samlet alle mine opskrifter på påskeæg lige her på siden, så du kan finde din nye favorit. Du kommer til min opskrift på påskeæg ved at klikke på det lille grå felt 'Gå til opskrift', der er ud for hver af opskrifterne.

Historien om påskeægget

Hvert år når påsken kommer, så melder spørgsmålet sig: hvorfor spiser man påskeæg? Det er noget, der stammer tilbage fra fasten op til påske. Under fasten måtte man nemlig ikke spise æg, men når fasten var slut, kunne man endelig spise dem. Inden de blev spist blev de fint dekoreret.

Lækre hjemmelavede påskeæg med chokoladeganache
Super lækre påskeæg.
Gå til opskrift
Hjemmelavede påskeæg chokolade trøfler

Man dekorerer stadig sine påskeæg, hvor mange maler dem med noget farve. Dog vælger mange at puste selve æggemasse ud inden, så de bliver helt lette. Så undgår man også at tabe ægget, så det hele ryger ud på gulvet eksempelvis.

Malede paaskeaeg
Billede af suju-foto fra Pixabay
Påskeæg med nougatkrokant
Super lækre påskeæg med marcipan, nougatkrokant og mørk chokolade.
Gå til opskrift
b

Der er dog et stykke fra det rigtige æg til de chokolade påskeæg, som vi kender i dag. Så hvorfor har man påskeæg? De påskeæg som vi kender i dag stammer fra 1920'erne i Danmark, hvor Galle og Jessen eksempelvis begyndte at producere dem. Det var dog først efter krigen, at det blev mere udbredt at få dem til påsken.

Hjemmelavede påskeæg med trøffelmasse og dulce de leche
Lækre hjemmelavede påskeæg med trøffelmasse og dulce de leche inden i.
Gå til opskrift
dbece b
Hvornår giver man påskeæg?

Det er mest udbredt, at det er Påskesøndag, at man uddeler sit påskeæg til dem, der har gættet, at man er afsenderen af et påskeæg. Mange bedsteforældre eller forældre giver typisk også deres børn nogle søde sager over påsken.

Men når alt kommer til alt, så bestemmer du jo helt selv, hvornår du vil give en anden person dit påskeæg. Jeg er sikker på, at de bliver glade for det.

Påskeæg med solbær, lakrids og hvid chokolade
Her kan du lave lækre æg, hvor der er en skøn marcipan inden i.
Gå til opskrift
Påskeæg med solbær lakrids og hvid chokolade
Hvornår finder man påskeæg i haven?

En lille hyggelig tradition med påsken er, at man kan gemme en masse små chokoladeæg rundt omkring i haven eller huset. Så skal de mindre i familien løbe rundt og finde alle æggene. På den måde bliver det til en aktivitet at få sit chokoladeæg.

Påskeæg med marcipan og hindbærganache
Meget lækre påskeæg med marcipan og hindbær ganache.
Gå til opskrift
faee b

Hvorfor sender man et gækkebrev?

Den mest udbredte måde til, hvordan man får et gækkebrev er, hvis man sender et gækkebrev ud til familie eller venner. Et gækkebrev er et papirudklip, hvor man skriver x antal prikker alt efter hvad ens navn er, der betyder, at modtageren skal gætte hvem afsenderen er.

Hvornår skal man sende et gækkebrev?

Reglerne lyder på, at man kan sende et gækkebrev lige så snart, at der kommer vintergækker. Dette sker et stykke tid før påske, så det er normalt at sende det et par uge op til påske. Modtageren skal have lidt tid til at gætte, hvem det er, der er afsenderen.

Påskeæg med skovbærmarcipan
Nemme påskeæg med skovbærmarcipan
Gå til opskrift
abad b

Hvordan er reglerne for gækkebrev? Hvis afsenderen bliver gættet, så skal afsenderen give modtageren et chokoladeæg. Omvendt hvis afsenderen ikke bliver gættet, så er det modtageren, der skal give et. Der er lidt forskellige regler om, hvor mange gæt man har. Nogle steder har man kun ét gæt, hvor at andre har man lidt flere.

Påskeæg med cappuccino og karamel
Super lækre hjemmelavede påskeæg med cappucino og karamel
Gå til opskrift
decec b

Når man skal give et påskeæg vælger mange at købe et. Du kan også prøve at lave dine egne selv med flere af mine opskrifter på påskeæg. Så får modtageren et helt unikt chokoladeæg!

Paaskeaeg med troeffelmasse og dulce de leche

Dine egne hjemmelavede påskeæg

Det er klart nemmest at gå ned og købe dine chokoladeæg, lige meget om du skylder en ét eller ej. Dog er der også noget hyggeligt ved at lave sine egne og give familie og venner noget, som man har brugt tid på at lave.

Påskeæg med lakridsganache
Lækre påskeæg fyldt med lakridsganache.
Gå til opskrift
ddfddf b

I virkeligheden kan det være meget nemt også at lave sine egne, da det kræver ganske få ingredienser. Det er lidt ala konfekt, som man laver til jul, da man tager nogle forskellige råvarer og dypper dem i chokolade.

Jeg er selv stor fan af at lave dem selv, så jeg har også prøvet at lave en masse forskellige, så der er noget til enhver smag. I mange af dem bruger jeg en mørk chokolade, men du kan bruge lige præcis den chokolade, som du synes smager bedst ti dine hjemmelavet påskeæg.

Påskeæg med chokolade & karamel
Skønne påskeæg lavet med chokolade og karamel.
Gå til opskrift
Paaskeaeg med chokolade og karamel

Find din bedste påskeæg opskrift her!

Comments

No Comments

Skriv en kommentar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Vurdering af opskriften




Footer

↑ Til toppen


Opskrifter

Om Louises Madblog

Opskriftsindeks

Råvareindeks

Samarbejde, reklame, annoncering

Morgenmad

Frokost

Aftensmad

Tilbehør

Søde sager

Cookie- og privatlivspolitik

Kontakt


COPYRIGHT
Kopiering fra denne hjemmeside må kun finde sted på institutioner eller virksomheder, der har indgået aftale med Copydan Tekst & Node, og kun indenfor de rammer, der er nævnt i aftalen.

For alle andre gælder det at der er copyright på billeder og tekst (også fra sociale medier som Facebook og Instagram). Billeder og tekst må derfor aldrig bruges uden forudgående skriftlig tilladelse.

Overtrædelse af ophavsretten medfører et krav om vederlag for krænkelse af ophavsret og krav om øjeblikkeligt at fjerne billeder.


Copyright © 2024 - Louises Madblog - CVR 35614788